Novinky

Rusínsky ultramaratón privítal slovenskú špičku, na trati i mnoho Stropkovčanov
Po lanskej premiére sa v sobotu 24. septembra uskutočnil oficiálny prvý ročník ultramaratónskych pretekov Rusínska 100 a Rusínska 66. Otcom tejto myšlienky a dušou podujatia je Stropkovčan Jozef Kimák, ktorý už má absolvovaných niekoľko podobných pretekov. Pred vyše rokom sa preto rozhodol ultramaratónsku komunitu pozvať aj do kraja pod Duklou. „Podkladom pre vznik Rusínskej 100 a 66 bol zber skúseností z ultrabehov a nápad v hlave, ktorý vyvrcholil v čase, keď po určitých okolnostiach bolo treba zamestnať hlavu. Chcel som zároveň vzdať poctu regiónu, v ktorom som vyrastal a priblížiť ho aj ostatným. Keďže je to región, kde žijú Rusíni, tak k názvu už nebolo ďaleko. R66 vznikla na základe výpovedí dôchodcov turistov, ktorí spomínali na staré časy, keď zažívali rodinnú atmosféru pri diaľkových pochodoch naprieč republikou,“ povedal J. Kimák zo stropkovského Klubu bežcov, ktorý podujatie organizačne zastrešil.
V chladné, no bežecky príjemné sobotné ráno vybehlo zo stropkovského námestia na obe trate spolu 86 ultramaratóncov a diaľkovo pochodujúcich turistov – 42 na dlhšiu, v tomto roku 110-kilometrovú trať a 44 na kratšiu merajúcu 71 km. Trasa pretekov viedla cez Bokšu, do Rakovčíka a ďalej cez Svidník do Nižnej Jedľovej. Odtiaľ „stovkári“ pokračovali na Belejovce, po štátnej hranici do Medvedieho, k pamätníku a vyhliadkovej veži na Dukle a ďalej do Príkrej, Mirole, cez Veľkrop, Soľník, Potôčky a Vojtovce až do Stropkova. Kratšia trasa smerovala z N. Jedľovej do Kapišovej, následne do Ladomirovej, Šemetkoviec a Gribova, kde sa opäť napojila na trasu smerujúcu z Dukly. Približne každých 15 km čakalo na účastníkov občerstvenie, na Dukle dokonca teplá strava.
Na dlhšej trati s prehľadom zvíťazil spôsobom štart cieľ momentálne jeden z najlepších slovenských ultramaratóncov Marián Priadka zo Salomon Suunto Slovak Ultra Trail Teamu v skvelom čase 10:57:23 hod. Druhý dobehol so stratou takmer dve hodiny Július Huszthy z Levoče (12:53:11), tretí Patrik Hrotek z tímu Horedole.sk (12:56:56). Medzi ženami jasne dominovala Denisa Kušnierová z Trail Runners Trnava (14:27:55), pred Evou Čurlejovou (O5 BK Furča Košice; 16:39:50) a Stanislavou Piegerovou (Tanzverein Rozmarin; 21:07:08). Z domácich sa na stodesiatke predstavila Stropkovčanka Mirka Polaščíková, ktorá však z pretekov na 77. km odstúpila. Premiérový ultramaratón nad 100 km zvládol na domácej pôde rodák zo Svidníka Martin Lažo. Dodajme, že zo 42 bežcov dorazilo do cieľa 32.
Na kratšiu 71-kilometrovú trať vyštartovalo 44 bežcov a turistov, do cieľa ich prišlo 40. Víťazom sa stal Adam Drga (Finančné centrum, a.s.; 7:21:41 hod.). Druhý skončil Marcel Hanečák z BK Stará Ľubovňa (7:35:04), tretí Vlado Frický z BarRan Team Bardejov časom 7:49:45. Medzi ženami dominovala poľská ultramaratónkyňa Anna Leśniak zo Salt Runners Bochnia (8:08:41) pred Kristínou Hanečákovou z Podolínca (8:36:05) a Renátou Lechvár (LCHVR Skyrunning Team; 9:13:17). Početné zastúpenie na tejto trati mali účastníci z okresov Stropkov a Svidník. Najrýchlejším z nich bol stropkovský policajt Marcel Suvák (9:01:54), ktorý skončil celkovo desiaty. Krátko po ňom dobehol do cieľa Boris Kimák (9:07:13). Trať zvládol aj stropkovský rodák reprezentujúci KST Kremnička Martin Hurný (11:07:02). Z domácich úspešne došli do cieľa aj Ivan Polák (15:07:09), Juraj Štochmal (17:00:54), Jakub Korady (17:01:13), Barbara Vatehová a Veronika Balková (obe 18:32:13). Susedov zo svidníckeho okresu reprezentovali Alexandra Stupáková (18:32:13), Jozef Capko (13:42:44), Ján Múdry (12:32:20) a Peter Micenko (13:42:47).
Jozef Kimák vyslovil s celým priebehom pretekov spokojnosť. Najdôležitejšie preňho bolo, že sa nikto nezranil a všetci sa v zdraví dostali do zázemia celého podujatia v Stropkove. „V prvom rade sa chcem všetkým účastníkom i organizačnému tímu poďakovať za výkony i odvedenú prácu. Takéto podujatie nie je možné zorganizovať bez výdatnej pomoci dobrovoľníkov i sponzorov a ďalších partnerov. Účasť pretekárov mohla byť ešte vyššia, no viacerým to nedovolili objektívne okolnosti. Každopádne, už teraz začíname uvažovať nad budúcim ročníkom. Chceme sa sústrediť na kvalitu na trati i v zázemí a predpokladáme, že si zachováme nastavenú komornejšiu rodinnú atmosféru, čo sa nám za prvé dve edície pretekov osvedčilo,“ uzavrel J. Kimák.Reakcie účastníkov
Majo Priadka, celkový víťaz: Ďakujem za všetko, veľmi sa mi u vás páčilo, ako ste nás privítali a pohostili.
 

Anna Leśniak, víťazka ženskej R66: Ďakujem za úžasnú organizáciu behu, úsmev a pomoc od dobrovoľníkov, super zásobené občerstvovačky a rodinnú atmosféru. Bolo mi potešením zúčastniť a teším sa na budúci rok.
 

Michal Ancin: Ešte raz by som sa chcel poďakovať za výbornú organizáciu v každom smere. Občerstvovačky, dobrovoľníci, usmernenie premávky, značenie… Klobúk dole, fantastická robota. 
 

Igor Zribko: Veľmi pekne ďakujem za možnosť zúčastniť sa, aj keď s DNF, ale bola to veľmi dobrá skúsenosť. Parádna akcia, parádni ľudia a občerstvovačky. No nemám slov. Rodinná atmosféra v Šemetkovciach to zabila. Snáď sa vidíme o rok. Veľa ďalších akcií želám.


Poďakovanie sponzorom a partnerom Rusínskej 100 a 600
Klub bežcov Stropkov, organizátor 1. ročníka ultramaratónu Rusínska 100 a 66, ďakuje sponzorom a partnerom: Prešovský samosprávny kraj, mesto Stropkov, ZŠ Konštantínova, OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš, TESLA, a.s. Stropkov (Ing. Katarína Cichá), Techniques line s.r.o. (Jan Šotik), NANY SP s.r.o. (Milan Pašeň), Coltsun-Consult s.r.o. (Ing. Stanislav Kolcun), Pekáreň Šandal (Juraj Maťaš), STROPTEL, s.r.o. (Ing. Alojz Glinský), IP ConnectorTechnology, s.r.o. (Ivana Potomová), HOTEL ONDAVA, Wibersp, s.r.o. (Peter Berezný), Komet, s.r.o. (Ing. Ladislav Terna), Repro Elektronik Slovakia, s.r.o., Brova, s.r.o. (Jaroslav Bajcura), Jaroslav Saloň – SALY, LOMA Trade, s.r.o., Pohostinstvo ĎULA, EMPE Nealko, s.r.o., Šmak Fast Food, Marek Remeta – Kreatívne Balóny, Danka Gmitterová, AGM Worx, s.r.o. (Ing. Marián Maruščák), Ivana Kaščáková, Ing. Dávid Kimák, Jozef Dovičák, Ján Uhrík, SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku – Doc. PhDr. Jaroslav Džoganík , CSc., Služba, mestský podnik, Poľovnícke združenie Ostrý vrch Rovné, CZŠ sv. Petra a Pavla, ZŠ Mlynská, ROKOLOR, s.r.o., Kaviarnička, Vojenské historické múzeum Svidník, FEDROSA SK, s.r.o. Bratislava.
Mesto Svidník, OcÚ Soľník, OcÚ Bukovce, OcÚ Potôčky, OcÚ Šemetkovce, OcÚ Kapišová, OcÚ Ladomírová, OcÚ Nižná Jedľová, OcÚ Príkra, OcÚ Belejovce.
Osobitné poďakovanie adresujeme obsluhám občerstvovacích staníc Smetisko, Kapišová, Belejovce, Pod Stávkom, Dukla, Príkra, Bukovce, Potôčky, Šemetkovce, neplánovanej OS v Soľníku, kontrolórom na kontrolných stanovištiach, regulovčíkom zabezpečujúcim bezpečnosť bežcov na komunikáciách.